Havířovští sportovci s handicapem přivážejí medaile z celého světa

“Boccia” je mezi širokou veřejností prozatím málo rozšířeným pojmem. Vyznavači a fanoušci tohoto oficiálního paralympijského sportu ale ví, že havířovský Handicap sport club má pod křídly ty nejlepší české hráče. Ti za minulý rok nasbírali několik desítek medailí na ligových, zahraničních i mezinárodních turnajích. Pomáhají tak klubu udržet titul nejvyššího počtu sportovců s trvale nejlepšími výsledky na české půdě.

Handicap sport club Havířov doslova září, to i přes své nedlouhé sedmileté fungování. Oddíl každoročně do své sbírky přináší několik desítek medailových umístění a sdružuje více než 130 stálých členů, z toho 39 s tělesným postižením. Neustále zvyšuje kvalitu, rozšiřuje materiální zázemí a nabídku svých služeb, například fyzioterapeutickou péči. Navíc jak vyplývá z klubového názvu, mezi členy klubu jsou sportovci s tělesným postižením upoutaní na invalidní vozík.

Spolek se již od svého zrodu zaměřuje na rozvoj paralympijského sportu boccia [boča]. I když název zní na naše poměry exoticky, samotná hra je díky svému jednoduchému principu velmi atraktivní. Podobá se známé hře pétanque. Hráč nebo tým boccii musí umístit co nejvíce míčků své barvy, tedy červené nebo modré, blíže bílému míčku, tzv. Jackovi. Vyhrává ten ze dvou hráčů nebo týmů, jehož míčky jsou u Jacka v početní převaze. Je možné hrát v tříčlenných týmech, párech i jednotlivcích. Všichni hráči v sobě musí mít především dávku soustředěnosti, preciznosti a smysl pro týmovou práci.

Úspěšní havířovští bocciisté získávají na pravidelných tréninzích nejen sportovní průpravu. Velkým benefitem je pro ně čas trávený v přátelské společnosti a možnost seberealizace. Spolek svým členům navíc poskytuje péči fyzioterapeutů a psychologů, materiální podporu a zázemí. Oddílovému vedení se daří bocciu a samotný klub úspěšně propagovat. Pořádají soustředění, turnaje, charitativní akce a budují zázemí tohoto paralympijského sportu i v jiných městech, například v Olomouci a Ostravě. Díky programu Pro REGION jsme mohli být těmto aktivitám finančně také nápomocní. Handicap sport club Havířov je totiž přínosem nejen pro region, ale také pro české barvy při reprezentaci na mezinárodních turnajích.