Projekt Zářící Galaxie propojil světy handicapovaných a zdravých lidí

Nezisková organizace GALAXIE centrum pomoci Karviná slaví letos dvacet let své existence. Kulaté výročí pojali v této neziskovce velkolepě akcí s názvem Zářící galaxie. Oslava v pátek 13. září pestrým programem nalákala mnoho lidí z okolí a propojila svět karvinské komunity se světem handicapovaných osob.

GALAXIE je zařízení, které svým klientům poskytuje sociální služby. Pomocnou ruku podávají seniorům i všem pečujícím osobám, které čas od času uvítají volný čas na vlastní aktivity. Velký podíl na poskytovaných službách má denní stacionář, kde všední dny tráví dospělí s mentálním a tělesným postižením či chronickým duševním onemocněním. Nejen, že jim je poskytována celodenní péče a pestrý program, ale získávají zde i cenné dovednosti. Díky těm se pak umí vypořádat s běžnými životními situacemi, nabýt sebevědomí a najít si své cenné místo ve společnosti. A právě to se povedlo díky projektu Zářící galaxie.

Pátek 13. září vůbec nebyl pro karvinskou Galaxii tím pověstně nešťastným. Naopak se zahrada centra rozzářila pod návalem návštěvníků projektu, který organizace realizovala za podpory finančního příspěvku z programu PRO REGION. Akcí Zářící galaxie klienti zařízení společně se svými blízkými a širokou veřejností oslavili výročí organizace a strávili odpoledne plné pestrých aktivit. Především se ale povedlo podpořit a potěšit zdravotně znevýhodněné občany z Karviné a okolí.

Zahradou se po celé odpoledne šířila dobrá nálada. Opravdové veselí pak přišlo spolu s hudebními vystoupeními. Tančilo se na cimbálovou muziku FRIŠ, na vystoupení ostravské kapely TŘESK a se svým pěveckým vystoupením se předvedla účastnice Superstar Adéla Ferencová. Nechybělo ani žonglérské vystoupení, představení dovedností karvinských skautů, ukázka vojenské techniky, velorexů, workshopy pro děti i dospělé a mnoho dalšího. Velký ohlas mělo malování na plátno, které zaujalo všechny od těch nejmenších. Závěrem se oči návštěvníků rozzářily při světelné show. Své místo zde po celý den měla i dobrovolnická organizace ADRA. Zkrátka karvinská Galaxie skutečně zářila, všichni se skvěle bavili a dobrá věc se povedla ve všech ohledech.

Společný program pro všechny umožnil naplnění záměru akce. Tím bylo propojení místní komunity s handicapovanými osobami. Prolomily se tak bariéry a předsudky o lidech s postižením. Centrum pomoci Galaxie plánuje v této akci zavést každoroční tradici a spojovat tak klienty s postižením i z okolních zařízení s dětmi, dospělými a zkrátka všemi, kteří se chtějí bavit a dělat těm potřebnějším radost. Po vzoru ostravského a karvinského komunitního centra Archa a havířovské Lučiny by centrum Galaxie rádo dosáhlo otevření tolik touženého vlastního komunitního centra pro pomoc a setkávání zdravých lidí s těmi handicapovanými. Věříme, že se tento záměr s dobrou myšlenkou povede naplnit.