Spolu se třemi tisíci lidmi jsme uklízeli Beskydy

Přes tři tisíce lidí se vypravilo uklízet Beskydy

Čtvrtý ročník akce Poděkuj horám, který se uskutečnil 8. 5., přilákal do Beskyd téměř 3 300 lidí. Oproti loňsku je to necelý dvojnásobek nadšenců, kteří vzali do ruky plastový pytel a šli sbírat odpadky. I letos jsme se stali generálním partnerem akce.

Sběrných míst bylo celkem osm. Byla rozprostřena po celé délce Beskydského pohoří od Třince až do Veřovic. Tady si mohli příchozí od 9 do 14 hodin vyzvednout pomůcky na třídění odpadu a vydat se na výlet. Odpad tak mohli odevzdat ve kterémkoliv označeném stánku. Za svou ochotu dostali drobný dárek na památku.

Novinkou letošního ročníku byl běžecký trénink „na pytel“, který vedli ze tří míst na Lysou horu čeští horští běžci. V jejich doprovodu si mohli udělat svižnou procházku na nejvyšší horu Beskyd všichni, kdo rádi běhají nebo se připravují na závod. Kromě toho, že posbírali nepořádek, se dozvěděli něco o správné přípravě apod.

Jedna ze skupin vyrážela například z Rajské boudy v Malenovicích, kde úřadoval na sběrném místě horolezec Libor Uher. Ten vytvořil ve spolupráci s Moravskoslezským krajem speciální aplikaci s přiléhavým názvem Bordelapka. Pomocí ní mohou lidé vyfotit, nahlásit a zaznamenat místo, které uklidili. Do budoucna umožní vytvořit přehled o stavu a čistotě beskydské přírody.

V průběhu akce se mohli účastníci zapojit již tradičně do dvou soutěží. S první z nich – o nejkurióznější nález – měli organizátoři těžkou práci. Na každém sběrném místě se totiž našly podivuhodné předměty, které zasloužily obdiv už jen proto, že je dobrovolníci dokázali snést na sběrné místo. Byla to například židle, kus sloupu elektrického vedení, obří pneumatika od traktoru. Cenu – běžecké hůlky Fizan od sportovní speciálky Tobi sport – si nakonec vysloužila Nikol Kovalovská z Ostravy za nález a uklizení skládky sklenic na Visalajích. 

Lidi poděkovali horám, muzikanti lidem

Pro dobrovolníky byla po uzavření sběrných míst připravena již tradiční afterparty, která se letos uskutečnila v areálu Penzionu Sluníčko na Ostravici. Prvních 250 účastníků dostalo pivo od Pivovaru Koníček, klobásu a stovka nejrychlejších také deku. O program se postarali Mirai, David Stypka, Samson Lenk, Pavel Dobeš, René Souček a Adéla Jonášová. Ti nejmenší se mohli pobavit v dětské sekci, ve které byly již tradičně dětské dílny a nově také vzdělávací stánek dalšího z partnerů akce – Lesů České republiky.