Spouštíme pilotní program pro děti z dětských domovů a pěstounských rodin

Jednadvacetiletý Marek Rozsypal je jedním z prvních účastníků projektu S námi domů, kterou v září spouští naše společnost. Projekt má za cíl pomoci dětem z dětského domova a pěstounských rodin postavit se na vlastní nohy poté, co dosáhnou dospělosti.

Projekt úzce souvisí s festivalem Colours of Ostrava, jehož byla naše společnost partnerem. Věnovala mu i výtěžek z prodeje jízdenek v rámci rozvozu návštěvníků do sousedních měst. Prostředky budou použity na vybavení bytů, pokrytí nájemného a také na doprovodné sociální služby pro mladé lidi. „V bytech bude k dispozici kuchyň, pračka, lednička, základní nábytek a lůžkoviny. Všichni z nás, kdo jsme se osamostatňovali, víme, jak velký problém může představovat pořízení takových věcí. Věříme, že mladým lidem, kteří neměli to štěstí, aby je vlastní rodiče podpořili v tak klíčovém období života, pomůžeme vybudovat domov, kde se budou cítit dobře,“ říká generální ředitel Jan Rafaj.

Už od září najdou nový domov v bytech tři mladí lidé. Po celý rok budou platit pouze vodu, plyn a elektřinu, které spotřebují. Každý z nich bude také v pravidelném kontaktu se sociálním pracovníkem Spolku PORTAVITA, který jim pomůže zorientovat se v administrativě, poradit si s placením inkasa, najít si práci a podobně.

Pro Marka Rozsypala, který momentálně bydlí v dětském domově v Havířově, je taková možnost skvělá příležitost osamostatnit se. „Už dva roky pracuji a studuji zároveň. Mým cílem je vytvořit si domov v malém bytě v Havířově a postupně na sobě dál pracovat,“ říká mladý muž, který studuje cestovní ruch a zároveň chodí na směny do nedaleké restaurace. Tam začínal nejprve jako pomocný barman, dnes je šéfem směny. Práce ho baví a do nové etapy svého života vstupuje s neuvěřitelným entusiasmem.

Další z bytů bude od září byt využívat i další mladá dívka z havířovského dětského domova. Do konce roku by se i zbývající byt měl obsadit dítětem, které opouští pěstounskou rodinu. Na projektu se podílí kromě Portavity a Dětského domova Havířov také Sociální služby města Havířova a Slezská diakonie. „Mám radost, že jste nás s takovou nabídkou oslovilio. Dětské domovy a pěstounské rodiny jsou mé dlouholeté téma a program S námi domů vřele vítáme,“ dodává náměstkyně primátorky Havířova Alena Zedníková, která již od začátku s realizací projektu pomáhala.

Partnerem Colours of Ostrava jsme již třetím rokem. Autobusy, které vozily návštěvníky po skončení festivalového programu za symbolickou částku domů, měly velký úspěch. Využila je celá desetina festivalových hostů. 

​