V Karviné po roce zazněly sváteční tóny Dušičkového koncertu

Díky finanční podpoře v rámci programu PRO REGION 2019 se v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech mohly v neděli 3. listopadu opět po roce rozeznít ladné tóny orchestru Májovák Karviná. Tradiční Dušičkový koncert proběhl letos nečekaně v ojedinělém pojetí.

Kostel zvaný “česká Pisa” je v naší zemi raritou a obyvatelé Karviné jsou na něj právem pyšní. Každoročně na začátku listopadu zde zavítá místní symfonický dechový orchestr Májovák Karviná, jehož kořeny sahají do doby více než před sto lety. Není divu, že si tato událost za roky svého konání získala své jméno a stále více příznivců. Dušičkový koncert má milou povinnost připomenout a uctít památku blízkých zesnulých a navodit atmosféru blížícího se adventu. Letošní ročník byl překvapivě jiný, oproti těm předchozím ve skutečně originálním pojetí. Diváci byli zvyklí na vystoupení celého orchestru. Letos se se svými skladbami představilo několik komorních souborů složených z členů orchestru.

   

Na programu tak bylo netradičně vystoupení dechového kvintetu, fagotový kvartet a duo Ibert ve složení flétny a kytary. Nechybělo ani představení harfistky Jarmily Gieckové nebo například vokálních sólistů Jana Soukupa, Oldřišky Honsové a mnoho dalších hudebníků Májováku. O kvalitě události vypovídá také výběr skladeb. Zazněla díla Wolfganga Amadea Mozarta, Camille Saint Säense, Antonína Dvořáka a dalších světových skladatelů. Dvě stě diváků zaplnilo celý kostel a orchestr po koncertě ocenili dlouhým potleskem. Podle sváteční nálady a slov většiny z nich je Dušičkový koncert kulturní akcí, kterou si pro jeho tradici a atmosféru nenechají žádný rok ujít. A to je bezesporu to největší zadostiučinění pro všechny účinkující a samotnou událost jako takovou.